سوال دارید؟

0۹۳۳۲۶۳۳۱۰۰

آدرس ما

خراسان رضوی، مشهد

سبد خرید

شرایط نگهداری پتوس

دسته بندی پروژه ها

مشهد خراسان رضوی

info@sarzamingol.ir

09332633100

شنبه تا پنجشنبه 8 تا 16

شرایط نگهداری پتوس
9
بهمن 3, 1401
محمدجواد حسنی

درباره ی پتوس

پتوس (یا پوتوس) که بومی جزایر گرمسیری پلینزی فرانسه در اقیانوس آرام جنوبی است، اکنون در سراسر جهان به عنوان یک گیاه آپارتمانی جذاب و با مراقبت آسان پیدا می شود. طبیعت زیبای آن، آن را به انتخابی عالی برای استفاده در سبدهای آویزان، در قفسه ها یا بالا رفتن از دیوار تبدیل می کند. پتوس به دلیل رشد شدید حتی در بدترین شرایط، نام رایج دیگری بنام پیچک شیطان دارد! در طبیعت، پتوس می تواند به اندازه های شگفت آور بزرگی دست یابد و طول برگ ها به بیش از 30 سانتیمتر برسد. با این حال، در خانه، معمولاً کمی کوچکتر می ماند: طول برگهای بالغ معمولاً بین 10 تا 20 سانتیمتر است.

نکته مهم: با وجود اینکه پتوس یک گیاه آپارتمانی بسیار محبوب است، اما می تواند مسمومیت خفیفی ایجاد کند. تمام قسمت های گیاه حاوی ماده ای به نام اگزالات کلسیم است که کریستال های میکروسکوپی هستند که به عنوان یک محرک تماسی عمل می کنند. اگر پتوس به اشتباه مصرف شود می تواند باعث تورم و احساس سوزش در دهان و گلو و همچنین ناراحتی روده و سوء هاضمه شود. به دلیل سمی بودن، این گیاه باید با احتیاط در اطراف حیوانات خانگی کنجکاو و کودکان کوچک پرورش داده شود.

خب حالا بریم سراغ نگهداری پتوس

نور: پتوس آفتاب یا سایه را دوست دارد، اما اگر در هر یک از آنها زیاده روی بشه باید مراقب باشید. زمانی که پتوس در داخل خانه رشد می کند، نور روشن اما غیر مستقیم را ترجیح می دهد. گیاهان ابلق اگر نور کافی دریافت نکنند به مرور زمان شاخ و برگ های آنها کاملا سبز می شوند. با انتقال گیاه تان به شرایط روشن تر معمولاً به حالت ابلقیت خودشان بر می گردند. رنگ پریده شدن ناگهانی برگها به این معنی است که گیاه بیش از حد آفتاب دریافت می کند.

خاک: گیاهان پتوس در خاک گلدان معمولی و با زهکشی خوب رشد می کند. پتوس در pH بین6.1 تا 6.8 رشد می کند. به طیف وسیعی از شرایط، از خنثی تا کمی اسیدی، متحمل است.

آبیاری: گیاه پتوس دوست دارد بین دو آبیاری خاکش کاملاً خشک شود. اگر در خاک به طور مداوم مرطوب بماند، ریشه گیاه پوسیده می شود. لکه های سیاه روی برگ ها (یا ریزش ناگهانی گیاه) نشان می دهد که خاک بیش از حد مرطوب نگه داشته شده است. گیاه نشان می دهد که چه زمانی به آب نیاز دارد. وقتی برگهای گیاه شروع به افتادن می کند به آب نیاز دارد. با این حال، منتظر نمانید تا برگ ها شروع به چروک شدن کنند وگرنه برگ های گیاه تان می ریزد. لبه های خشک و قهوه ای به این معنی است که گیاه برای مدت طولانی خشک نگه داشته شده است و رطوبت کمی محیط دارد.

دما و رطوبت: پتوس باید در دمایی که به طور مداوم بالای 10 درجه سانتی گراد نگهداری شود، اگرچه بیشتر آنها از دمای معمولی اتاق که بین 18 تا 25 درجه سانتی گراد است، استقبال می کنند.

علاوه بر این، گیاهان پتوس رطوبت بالا را دوست دارند. می توانید رطوبت اطراف گیاه را با نگه داشتن آن در یک منطقه معمولی مرطوب از خانه، مانند آشپزخانه یا حمام، افزایش دهید. با این حال، این گیاه بسیار متحمل است و می تواند حتی در محیط های کم رطوبت نیز رشد کند، بنابراین نیازی به خرید  دستگاه رطوبت ساز نیست.

کود دهی: گیاهان پتوس نیاز فراوانی به کود ندارند، اما از آنجایی که معمولاً در بیشتر خاک های گلدانی هیچ ماده مغذی وجود ندارد، می توانید برای افزایش تغذیه گیاه (به جز زمانی که در زمستان خوابیده است)، هر دو ماه یکبار از کودهای پتاس بالا و سه بیست و جلبک دریایی استفاده کنید.

گلدان و زمان تعویض گلدان: در نهایت، پتوس شما رشد می کند و اصطلاحا ریشه پر می کند. برای اینکه متوجه بشید چه زمانی باید تعویض گلدان کنید، باید به زیر گلدان نگاه کنید، اصولا موقعی باید تعویض گلدان کنید که ریشه های گیاه از زیر گلدان بیرون آمده باشد. وقتی برگ ها می ریزند. یادتان باشد سایز گلدان جدید نباید خیلی بزرگ باشد. گلدان جدید باید یک سایز بزرگتر باشد.

هر گونه سوالی در مورد نگهداری گیاه پتوس خود دارید در بخش دیدگاه مطرح کنید، در اسرع وقت پاسخگو شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *